Z

Z okazji II Lubelskich Dni Modernizmu niezwykła okazja. W ramach Spotkania z Karakterem będziemy rozmawiać oczywiście o modernizmie. Tym historycznym, brutalnie niszczonym, ale i o tym, który wciąż inspiruje i jest obecny w naszym otoczeniu. Na nowo.


Gościem spotkania będzie Prof. Bolesław Stelmach, architekt niebanalny, tworzący obiekty, które nikogo nie pozastawiają obojętnym.
Rozmowę poprowadzi Izabela Pastuszko, szafowa Fundacji Lubelska Agora Modernizmu. Pretekstu do rozmowy dostarczy książka-album Wydawnictwa Karakter "Emilia. Meble, muzeum, modernizm".

  • Gdzie: Lubelski Park Naukowo Technologiczny S.A., ul. Dobrzańskiego 3, sala południowa.
  • Kiedy: 8 maja 2017, godzina 17:00 - 19:00
  • Więcej o dniach modernizmu: http://dnimodernizmu.pl


"Emilia. Meble, muzeum, modernizm"
Autorami tekstów są Błażej Brzostek, Łukasz Bireta, Aleksandra Kędziorek, Cezary Lisowski, Marcel Andino Velez, a dyskusję w niej zawartą prowadzą: Joanna Mytkowska, prof. Waldemar Baraniewski, Tomasz Fudala, Michał Krasucki.
"Emilia" to portret legendarnego warszawskiego budynku.
Pawilon Emilia znają doskonale i wielbiciele PRL-owskich komedii, i miłośnicy sztuki współczesnej, i rosnąca rzesza entuzjastów architektury modernistycznej. Oddany do użytku w 1970 roku, przez lata był najbardziej znanym stołecznym domem meblowym. Od 2012 do 2016 roku służył jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
We wszystkich tych rolach sprawdził się znakomicie. Choć wydaje się niewielki, jego wnętrze zaskakuje przestronnością – i urodą surowych betonowych form. Emilia należy do najciekawszych przykładów powojennego modernizmu i jest jednym z ostatnich zachowanych warszawskich pawilonów handlowych z tego okresu. Piszemy o jego historii i architektonicznej formie, przedstawiamy też burzliwe dzieje „muzeum w sklepie meblowym”. A historycy sztuki i konserwatorzy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego najwybitniejsze przykłady polskiego modernizmu są dziś niszczone pod nową zabudowę i jak skutecznie chronić tę architekturę.
Tekstom towarzyszy szeroki wybór zdjęć archiwalnych oraz dokumentacja fotograficzna budynku przygotowana przez znakomitą fotografkę architektury, Maję Wirkus.


Książka wydana wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Organizatorem spotkania jest Lubelski Instytut Designu a współorganizatorami:
Lubelskie Dni Modernizmu
Wydawnictwo Karakter
LUBLOV

Zaprojektowane i dopracowane w detalach przez mataba